ORTOPEDIE - MUDr. RUDOLF UHLÁŘ s.r.o. - Všeobecná ortopedická ambulance / ambulance kolene, ramene, deformit nohou
- ORDINAČNÍ HODINY - poliklinika Valašské Klobouky
Čtvrtek: 6.30-12 hod., 13-15 hod.
(14-15 hod – vyšetření dětských kyčlí – bez objednání)
- KONTAKT - 577 042 140 - pouze čtvrtek
zdr. sestra: Jana Baloušková
- ORDINAČNÍ HODINY - Zlín GEMINI
Pondělí 15.30-18.30 objednává se pouze přes web stránky
ORTOPEDICKÁ AMBULANCE POLIKLINIKA VALAŠSKÉ KLOBOUKY 2NP
ORTOPEDICKÁ AMBULANCE - MUDr. Rudolf Uhlář
- Aloplastiky - totální endoprotézy
- Artroskopie
- Bolesti zad a Skolióza
- Dupuytrenova kontraktura
- Ganglion
- Hallux valgus
- Homeopatie
- Lupavý (skákavý) palec a prsty ruky
- Osteoartróza
- Osteoporóza
- Pes equinovarus congenitus
- Plné břišní dýchání
- Ploché nohy + ostruha patní
- Pokyny pro pacienty s TEP, TKA
- Syndrom karpálního tunelu
- Tenisový loket
- Trombóza hlubokých žil
- Vrozená kyčelní dysplasie
Plné břišní dýchání
Dýchat znamená žít. A správně dýchat znamená zdravě žít a skvěle se cítit. Dýcháme automaticky, říkáte si, tak co na tom měnit? Naopak správné plné dýchání je klíčem k vitalitě, obranyschopnosti a zdraví. Většina z nás bohužel dýchá nedostatečně, pouze horní částí hrudi a příliš rychle. Optimální dech by měl být pomalý, tichý a břišní – kompletní. Pokud jsme celý život dýchali povrchně, bude to chtít trochu cviku, ale odměnou nám budou nejen funkční orgány, ale i méně stresu a jasná mysl.
PLNÉ BŘIŠNÍ DÝCHÁNÍ – umožní břichu a také hrudníku se naplno roztáhnout při nádechu a stáhnout při výdechu. Zapojí se tak do práce všechny dýchací svaly.
1. Dýchejme nosem: Dýchání nosem a ústy je velký rozdíl. Při nadechování nosem se vzduch zvlhčí, pročistí řasinkami a krev se okysličí až o 15% více.
2. Dýchejme potichu: Vlastní dech bychom neměli slyšet. Pokud je slyšitelný, dýcháme moc rychle.
3. Dýchejme pomalu: Pomalý dech je podle jogínů tajemstvím dlouhověkosti. Tomu přispívá i zjištění vědců, že pro dostatečné okysličení krve v plicních sklípcích by v nich vzduch měl zůstat po dobu 10 až 20 sekund.
4. Dýchejme do břicha: Břišní neboli abdominální dýchání je typické především pro muže, ženy často dýchají jen horní částí plic. Přitom dolní část plic by tělu měla dodávat až 80% kyslíku! Při nádechu se břicho musí viditelně zvednout, jen zkusme pozorovat miminka jak správně dýchají. Při břišním dýchání se bránice zploští a sníží, čímž se zlepší krevní oběh a dochází k jemné masáži břišních orgánů. Játra, žlučník, slinivka, slezina, žaludek i střeva jsou stimulována a dochází k jejich optimální funkci.
5. Výdech delší než nádech: Výdech by měl být jednou tak dlouhý jako nádech. Pomalý a klidný výdech je klíčem k důkladnému vyprázdnění plic (v plicích vždy zůstane nějaký zbytkový vzduch, ale snažíme se jej omezit na minimum). A jen dostatečně prázdné plíce mohou pojmout čerstvý vzduch o větším objemu. Nácvik můžete zkusit např. při chůzi takto: nádech během šesti kroků, zadržení dechu po dobu 3 kroků a výdech na dvanáct kroků.
6. Tři fáze nádechu:
1. fáze Břišní – bránice se zploští a sníží, břicho se pomalu zvedá
2. fáze Hrudní – roztáhnou se žebra
3. fáze Klíčkové – zdvihne se horní část hrudního koše
Pro nácvik správného plného dechu je třeba nejdříve procvičit jednotlivé fáze zvlášť a postupně je spojit v jeden plynulý nádech.
7. Jak nacvičit správné dýchání:
1. Břišní – toto dechové cvičení je nejlepší provádět v leže na zádech na pevné podložce. Kolena podložíme polštářem, jednu ruku dáme na pupek a druhou nad něj a několikrát důsledně vydechneme. Poté na pár sekund zadržíme dech a uvolněním břicha se nadechujeme (břišní svaly jsou uvolněné). Plíce se pomalu plní zespodu, žebra zůstávají nehybná. Při vdechu počítáme do 4, zadržíme na 2 a vydechneme na 4. Cvičíme 2 minuty denně a zvyšujeme až na 5 minut.
2. Hrudní – cvičíme v sedě s rovnými zády. Dostatečně vyprázdníme plíce a tentokrát necháme břišní svaly stažené, abychom si nacvičili pouze hrudní dýchání. Dlaně položíme na bok na žebra několik cm pod podpaží. Nádech směřujeme do hrudi směrem do boku, nikoli dopředu. Opakujeme asi 20x.
3. Klíčkové – Ruce necháme na žebrech, břišní svaly zatažené a při nádechu nadzvedáváme klíční kosti.
Po nácviku jednotlivých fází můžeme přistoupit ke spojení v plynulé dýchání. Po hlubokém břišním nádechu pomalu rozpínáme žebra na maximum a poté nadzvedneme klíční kosti.
Propojen systém páteřních obratlů nese váhu lebky, dvou lopatek, hrudního koše (který chrání plíce, srce a játra) i pánve. Celý vertebrální sloupec poskytuje ochranu míše, která vede z mozku a umožňuje nervové síti proniknout do každé částečky těla.
Záda jsou proto klíčová pro tělesnou schránku. Spousta lidí má se zády problémy, nejčastěji je bolí bederní páteř při přechodu na pánev. Lidé s tímto problémem často nosí elastický korzet. Jenomže tento „korzet“ existuje již v těle, tvoří ho totiž břišní svaly – na hluboké úrovni je to příčný břišní sval, k němuž se přidává horní vrstva šikmých břišních svalů. Tyto dvě svalové skupiny spolu vytváří elastický pás, který sahá od hrudního koše ke spodní části břicha. Při dýchání příční břišní sval táhne břišní stěnu a spolupracuje přitom s bránicí.
Cvičením vědomého plného dýchání navozujeme stálý rytmus dýchání, získáváme kontrolu nad svým dechem. Díky vědomému dýchání jsme schopni přebírat vládu i nad dalšími oblastmi svého života.
Když se chcete zbavit starostí nebo úzkosti, je zpočátku lepší pomoci si výdechem. Tajemství spočívá v tom, že se nesnažíte relaxovat. Svaly vědí, do mají dělat. S každým výdechem se vypouští napětí ze svalů pryč.